MINOKSI
Epoksi Zemin

Bina Perde Su Yalıtım Uygulamaları

Ürünler

Bina Perde Su Yalıtım Uygulamaları

Ülkemizde son zamanlarda yapılan yeni binaların bodrum katlarında su akıntısı görmezken, 20 yıldan daha eski bazı binaların bodrum katlarında dışarıdan sızan sular veya nemden dolayı boya üzerinde oluşmuş küfleri görüyoruz.

Bunun sebebi yeni yapılan binaların temelinde su yalıtımı varken eskiden yapılan binaların birçoğunda su yalıtımı olmamasıdır.

Bina temelinde su yalıtımı olmayan binaların temeli her yağmur yağışında ve yeraltı sularının yükseldiğinde su içerisinde kalır. Su zamanla betonun mukavemetini kaybetmesine ve binaların taşıyıcı kolonlarının zayıflamasına yol açar.

Aynı zamanda da bodrum katların iç boyasını, sıvasının bozulmasına, yaşayanların yaşam konforunun bozulmasına yol açar.

Binalara su yalıtımı yapılırsa yağmur ve yeraltı suları gibi dış etkenlerden binalar korunur, korozyona ve deformasyona uğramaz. Bu nedenle su yalıtımı hayati önemde bir imalattır.

Su yalıtımı eski binalarda asansör boşluklarındaki, bodrum katlarındaki, nem ve rutubet oluşan yerlerdeki, çatı ve teraslardaki su sızıntılarını önlemek için eski binalara da yapılabilir.

Binalardaki Su Yalıtım Yöntemleri Nelerdir?

Binalarda su yalıtımı malzemesi olarak genellikle mebran kullanılır. Mebranın bitüm, sürme ve püskürtme biçiminde uygulamaları daha çok kullanılmaktadır. Mebranın polyester keçe ve camtülü taşıyıcılı olmak üzere iki çeşidi vardır. Mebranın özellikle kalınlığı, uzama katsayısı gibi teknik özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Binalarda kullanılan mebran genellikle PVC esaslı malzemeden yapılmıştır.

Püskürtme yöntemi ile yapılan yalıtım uygulamalarında teknolojik poliüretan bazlı ürünler daha çok kullanılmaktadır. Sürme yöntemi ile yapılan yalıtım uygulamalarında ise poliüretan akrilik bazlı ürünler tercih edilmektedir.

Su yalıtım uygulaması mutlaka yeterli bilgi ve becerisi olan ustalar tarafından yapılması gerekir. Uygun yöntemle yapılmayan su yalıtımı uzun vadede hiçbir işe yaramaz. Çünkü su bir kere betona sızmaya başlarsa zaman içerisinde mutlaka bir şekilde bina içindeki boya ve sıvaya ulaşır.

Bina Perde Su Yalıtımı Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Bina Perde Su yalıtımı yapılması, İnşaatta su basman betonu atıldıktan sonra yeraltı sularının betonun içine girmesini ve toprakta oluşan nemin betona sinmesini, demirin su alarak paslanmasını önler. Perde duvarların toprak ile temasını kesildiğinden özellikle bodrum katların korozyona uğramasını engeller.

SHARE PROJECT
  • YEAR : 2016
  • LOCATION : Guangzhou, China
  • CATEGORY : Residental
  • CREATIVE DIRECTOR :
  • VISUALIZATION :