MINOKSI
Epoksi Zemin

Su Deposu Su Yalıtım Uygulamaları

Ürünler

Su Deposu Su Yalitim Uygulamalari

Günümüzde gerek büyük sitelerde oturanlar olsun, gerekse müstakil apartmanlarda oturanlar olsun birçoğunun kendilerine özel su deposu yaptırdıklarını görüyoruz.

Su depoları evlerin veya işyerlerinin su ihtiyacını karşılamaktadır. Bazı kişiler bu suyu sadece temizlik amacıyla kullandıkları halde bazı kişiler bu suyu aynı zamanda içme suyu olarak ta kullanmaktadırlar. Bu nedenle de su deposunun hijyenik olması çok önemlidir.

Su depolarının hijyenik olması için öncelikle içerisine hiçbir yabancı maddenin girmemesi ve su deposunun içerisinde herhangi bir virüs ürememesi çok önemlidir. Bununla birlikte su depolarının en önemli problemlerinden biri de su kaçırmasıdır.

Bu hususlardan da anlaşılacağı gibi su depolarının izolasyon malzemesinin çok kaliteli ve usulüne uygun olarak uygulanması çok önemlidir.

Su deposunun izolasyonu ile deponun periyodik bakım işlemini birbiri ile karıştırmamak gerekir.

Su deposu bakım işlemi herhangi bir su kacağı problemi olmayan su deposunun belli aralıklarla steril tutulabilmesi amacıyla içinin temizlenmesidir. Su deposu hijyeniği açısından mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

Su Deposu İzolasyonu Ne Demektir?

Su deposunun izolasyonu denilince, öncelikle su deposunun herhangi bir yalıtım malzemesi ile kaplanarak depo içine ve dışına su sızmasını önleyen imalat aklımıza gelmesi gerekir.

Su deposu izolasyonu ilk kurulum aşamasında zaten vardır. Zaman içerisinde su deposunda meydana gelen çürüme veya aşınma gibi nedenlerle su kacağı olursa, yeniden deponun izolasyonunun yapılması gerekir.

Su deposu izolasyon malzemesi olarak kullanılan çok farklı türde yalıtım malzemeleri mevcuttur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus yalıtım malzemesinin su ile tepkimeye girmemesi ve kullanım suyuna uygun kullanılabilir belgeye sahip olması gerekir.

Paslanmaz çelik, galvaniz, beton vb. çok farklı malzemelerden yapılan su depoları vardır. Su deposu hangi malzemeden yapılırsa yapılsın izolasyon yapmak mümkündür. Ancak izolasyon işini yapacak kişinin bu konuda yeterli bilgi ve becerisinin olması gerekir. Aksi takdirde yaptırdığımız izolasyon zaman içerisinde hiçbir işe yaramaz.

Su Deposu İzolasyon Uygulaması Nasıl Yapılır?

* Öncelikle su deposunun içi ve dışı küf ve pastan temizlenir. Daha sonra su deposunun içi en az 150 bar basınçlı su püskürten cihazlar ile yıkanır.

* İzolasyon malzemeleri birbirleri ile karıştırılarak deponun içerisine homojen olarak birinci katı sürülür. Kurumaya bırakılır. Sonrasında izolasyon malzemesi ikinci kat olarak tekrar uygulanır

* İzolasyonun malzemesi tamamen kuruduktan sonra depo su doldurularak test edilir. Herhangi bir su kacağı yoksa İzolasyon imalatı tamamlanmış olur.

SHARE PROJECT
  • YEAR : 2016
  • LOCATION : Guangzhou, China
  • CATEGORY : Residental
  • CREATIVE DIRECTOR :
  • VISUALIZATION :