MINOKSI
Epoksi Zemin

Süs Havuzu Su Yalıtımı

Ürünler

Süs Havuzu Su Yalıtımı

Son zamanlarda villalarda, otellerde veya site içerisinde, süs havuzlarının daha fazla yapıldığını görüyoruz. Süs havuzları yeşillikler içerisinde dekorasyon olarak çok güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Ancak süs havuzlarının suyunun sürekli olarak temiz tutulabilmesi o kadar da kolay değildir. Süs havuzunun idamesini üstlenen kişiler aslında süs havuzuna çok da sıcak bakmazlar. Çünkü süs havuzunun su kaçırmaması, yosunlanma ve bakteri oluşmadan kullanılabilmesi çok önemlidir.

Süs havuzları yaptırılırken, yaptıranlar tarafından çok maliyetli olsun istenmez, bu nedenle de havuzun tabanına daha az maliyetli olsun diye yalıtım yaptırmadan fayans döşemesi yaptıran kişiler de vardır. Ancak zaman içerisinde havuz su kaçırdığı için su maliyetin fazla olması nedeniyle havuza yalıtım yaptırılmasına karar verilir. Tabi ki bu aşamadan sonra yapılan yalıtım için daha fazla maliyete katlanmak gerekir.

Süs havuzlarının tahliye delikleri, havuza su giriş noktaları ile zemin ve duvar birleşim yerleri su kaçağı açısından en kritik noktalardır. Ayrıca betonarmede meydana gelen kılcal çatlamalar veya çatlaklar su kaçağını artırır. Zemin kaplamasının altına mutlaka su basıncına dayanıklı bir yalıtım malzemesi yapılması gerekir.

Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Süs havuzlarında suya dayanaklı ürünlerin yanında eğer havuzda ışıklandırma varsa ışığa da duyarlı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Havuz yalıtımı için poliüretan, çimento, reçine, hibrit ve PVC esaslı su yalıtım malzemeleri kullanılır.

Bu yalıtım malzemelerin üzerine koruyucu katman olarak termoplastik reçine esaslı kaplama boyası ve UV ışınlarından zarar görmemesi açısından fayans gibi zemin kaplama malzemesi kullanılabilir.

Süs Havuzu Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

* Yalıtım uygulamasına başlamadan önce süs havuzu zemininin su yardımıyla tuz ve kum gibi malzemelerden tamamen temizlenmesi gerekir. Daha sonra zemin yüzeyi suyla nemlendirilir.

* Süs havuzunun nemli zeminine yalıtım malzemesi için hazırlanmış harç sürülür Özellikle dikey ve yatay birleşim yerlerine iki kat harç gelecek şekilde uygulama yapılır. Daha sonra harcın üzerine iki kat yalıtım malzemesi uygulanır.

* Yalıtım malzemesinin kurumasını müteakip, havuz su ile doldurularak, kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Su kaçağı yoksa yalıtım malzemesi üzerine seramik veya buna benzer zemin kaplama malzemesi uygulanır.

SHARE PROJECT
  • YEAR : 2016
  • LOCATION : Guangzhou, China
  • CATEGORY : Residental
  • CREATIVE DIRECTOR :
  • VISUALIZATION :